Najít 30 nových a zajímavých hudebních talentů pro rok 2023. Nejlépe takové, se kterými se seznámíte poprvé právě až tady. Jsem přesvědčen o tom, že minimálně jednoho takového, nebo jednu takovou najdete i ve třetím pokračování FRESH BEATS.

První díl najdete TADY.

Druhý TADY. Jen malé varování.

Nutně se vám nemusí každý z představovaných umělců líbit a asi ani nebude.

A to je v naprostém pořádku. Ale užijte si minimálně to, že mimo hlavní proud popu tady existuje i tenhle strašně zajímavý svět, o kterém jste možná neměli ani zdání. První je producent a raper ze Slovenska.

Aby bylo jasno – Shimmiho zvuk se mi neskutečně líbí.

Líbí se mi i jeho “mám “v p…” flow.

Nebudu si hrát na to, že se v jeho světě a na jeho scéně dokonale orientuji. To jednoduše není a ani nemůže být pravda. Co ale určitě poznám i bez perfektní znalosti téhle scény a jeho prostředí je fakt, že u Shimmiho je NĚCO jinak. Shimmi je prostě originál. Podle mě si jede to svoje a nikoho nekopíruje. A že se inspiruje tím nejlepším ze světové scény a neztrácí přitom svůj ksicht? Pro něco takového nemám nic, než respekt. Shimmi už má něco za sebou – alba “Colors” a “Kiddo”, spolupráce s těmi nejlepšími na scéně atd atd. Poslechněte si třeba jeho album “YAK”, nebo jeden z posledních singlů “HOLA”. A pokuste se prostě POSLOUCHAT. A jasně, Shimmi už je ve svém žánru dávno hvězdou. Ale mainstreamové publikum s ním pravděpodobně ještě nemělo tu čest.

Někdo si všechno musí vydřít a někdo se tak prostě narodí. Jasně, to se o talentovaných lidech říká často, jak nespravedlivé je to, že se někdo nemusí ani moc snžit a je lepší než běžný průměr. Teď si ale představte, že máte talent a k tomu ještě vůli se neustále učit a zlepšovat.

I když je vám třeba teprve 16 let.

Seriózně máte v backkatalogu prozatím jen dva songy a stejně už si vás lidé všimli. Seznamte se s Kayou, jejíž první singl “Someone Else To Blame” rozhodně nebyl špatný. Její novinka „I Think I Don’t Understand“ ale zní ještě lépe a v kontextu podobně znějících zpěvaček ze zahraničí určitě v ničem neztrácí. „Hudba je pro mě možnost a způsob vyjádřit své pocity a myšlenky. Baví mě její různorodost,” říká o svém vztahu k hudbě Kaya.

Stefi mi před několika měsíci poslal do radia mail tohoto znění:

Dobrý den, jmenuji se Petr Stefan. Jsem 17letý producent s jménem Stefi. Hudbu dělám okolo tří let a mým velkým snem je být úspěšný hudebník. Vaše rádio hraje vždy v autě, když se někam jede, ať s rodinou, kamarády nebo přítelkyní. Bylo by super vidět jejich výrazy, kdyby v rádiu hrál Stefi. Před nějakou dobou jsem udělal moji nejúspěšnější písničku “Light Me Up”, která dosáhla více než 1 300 000 poslechů do 3 měsíců. “.

Jak vypadaly výrazy jeho rodiny nebo kamarádů, když Fajn Radio hrálo jeho track sice nevím, ale Fajn Fresh Radio “hraje” Light Me Up stále. “5:50” interview s Petrem si můžete přečíst TADY.

It’s Gonna Be OK… at least I hope so…

přesně to má tenhle kluk napsáno na svém Spotify, kde má aktuálně skoro 140 tisíc posluchačů měsíčně. Největším úspěchem je pro něj prozatím určitě track “Light Me Up”, který už má 2 a čtvrt milionu poslechů. A jak všichni víme, dneska se úspěch měří hlavně čísly.

Znáte takový ten pocit, když se vám něco líbí, ale pořád cítíte, že by to mohlo být lepší? Mnohem lepší? Že chybí ten poslední krok? Myslím ten nejtěžší, který vás oddělí od průměru?

Tak přesně takový pocit mám dlouhodobě z Jasmin.

Snad se na mě za tenhle naprosto upřímný názor nebude zlobit. Myslím že by potřebovala potkat svého Keitha Richardse 🙂 Tu chybějící součástku, aby všechno konečně zapadlo dohromady. Ale co já vím, možná už ho potkala. Vím že Jasmin chystá nové songy a má velké plány. Uvidíme co pro ni přinese rok 2023. Dám si na ní pozor.

Mat213 je podle mě prototypem umělce, kterého asi moc nezajímá, jestli se budete na jeho výtvory dívat, nebo je budete poslouchat. Matěj Čech, který studuje malbu na pražské AVU dal svůj první track na YouTube v červnu 2020. Za následující zhruba dva roky vychrlil čtyři alba a dvě EPčka. A kdybyste ho chtěli narvat do nějaké škatulky, potom byste ji museli asi nadepsat rap – dance – hyperpop – digifolk & všechnomožné i nemožné. Zhruba tak pestré je to, co tenhle třiadvacetiletý týpek dělá. Zkuste třeba track “Šumí”, který i přes zběsilé hyperpop BPM působí skoro jako chill out. Nebo “7teen” – to je vyloženě radio hit, jehož první minuta mě hodila někam na legendární soundtrack k filmu Šeptej (Colorfactory), nebo mi atmosférou lehce připomněla i Sebastians a Silversurfer. V jednom z rozhovorů s Matějem jsem našel něco jako popis jeho vlastní tvorby, který mi k tomu co slyším docela sedí:

„Nesmíš vědět, jestli to je ironie, nebo ne. Nesmí být poznat, jestli jsi toho součástí, nebo si z toho děláš srandu.

Musí to být cringy. Musí to být cheesy. Chápeš? Musí tě to pošimrat.“

Odkaz na ten článek je TADY

To bylo dalších 5 talentů pro příští měsíce. Netvrdím že se všichni prosadí a proslaví a zbohatnou na streamech. To určitě ne. Ale všichni, které jsem prozatím zveřejnil mi zní zajímavě. Brzy zveřejním dalších pět. No a tady je playlist, kde najdete jejich tracky hezky pohromadě.

Libor Červinka

 

Doporučené_Příspěvky

Další

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *